Wróżenie z FUS
Wróżenie z FUS
Wykonanie budżetu państwa, FUS i Funduszu Pracy
Emeryci i zatrudnieni
Budżet FUS
KRZYSZTOF RYBIŃSKI
Politycy, ekonomiści i rynki finansowe skupiają uwagę na wzroście deficytu budżetu państwa i skutkach, jakie to może w przyszłości wywołać. Nie zauważa się jednak, że już w tym roku może nas czekać inny szok - utrata płynności przez system emerytalny.
Potrzeby pożyczkowe budżetu państwa rosną lawinowo i w 2004 roku mogą sięgnąć pond 60 mld zł. Dług publiczny z pewnością przekroczy 55 proc. PKB i zbliży się do konstytucyjnej granicy 60 proc. Czy znajdą się chętni do kupna polskich obligacji skarbowych o tak dużej wartości? Czy tak znaczny deficyt budżetowy nie wypchnie z rynku kredytowego przedsiębiorców i nie zdusi odradzających się inwestycji? Czy przyrost długu publicznego nie spowoduje w przyszłości podwyżek podatków? To bardzo ważne pytania. Jednak odpowiedź na nie przyniesie dopiero 2004 rok, a już w tym roku może dojść do utraty płynności przez system emerytalny. W grudniu może zabraknąć pieniędzy na terminowe wypłacenie rent i emerytur.
Źródła kłopotów
Już podczas przygotowywania ustawy budżetowej na 2003 rok ekonomiści zwracali uwagę na dwie kwestie. Przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta