Zezwolenia rzadziej potrzebne
Zezwolenia rzadziej potrzebne
ŻANETA SEMPRICH
Unijny zakaz restrykcji w przepływie kapitału zarówno między państwami członkowskimi, jak i między nimi a państwami trzecimi stał się przyczyną kontrowersji wokół projektu zmian w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Czy pojawiające się wątpliwości będą musiały rozstrzygać europejskie organa sądownicze?
Generalna zasada, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, zostanie znacznie ograniczona. Od ograniczeń będą wyjątki. Od wyjątków - odstępstwa. Wszystkie przewiduje projekt nowelizacji ustawy z 24 marca 1920 r. Jego pierwsze czytanie przeprowadzi Sejm już w przyszłym tygodniu.
USTAWA MA PONAD OSIEMDZIESIĄT LAT
Ustawa o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców jest jednym z najdłużej obowiązujących aktów prawnych. Wydana przed ponad osiemdziesięciu laty, nigdy nie zabraniała takich transakcji. Jak dawniej, tak i dziś nakłada obowiązek uzyskiwania zezwolenia przed ich zawarciem. Pominięcie jej przepisów sprawia, że transakcje stają się nieważne z mocy prawa. Stwierdza to sąd cywilny, do którego może o to wystąpić minister, wójt, starosta, marszałek województwa, wojewoda oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta