Zysk będzie, ale jak go podzielić
Zanim akcjonariusze dostaną dywidendę, najpierw muszą być pokryte straty i dokonane odpisy
Zysk będzie, ale jak go podzielić
Zgodnie z kodeksem spółek handlowych kwoty przeznaczone do podziału między akcjonariuszy nie mogą przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o zysk przeniesiony z kapitałów rezerwowych (funduszy) utworzonych w tym celu w poprzednich latach i pomniejszonego o poniesione straty oraz o kwoty umieszczone w kapitałach rezerwowych, które nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Przepis brzmi zawile, ale nie można zapominać, że jest to pierwsza próba określenia spraw związanych z podziałem zysku w spółce akcyjnej (we wcześniejszym kodeksie handlowym takiego przepisu nie było).
"Nasza firma jest spółką akcyjną. W 2000 r. utworzyła z zysku fundusz rezerwowy w wysokości 10 643 136 zł. W 2001 i 2002 r. firma osiągnęła stratę w wysokości 5 506 253 zł (łącznie za dwa lata), którą zgodnie z uchwałą walnego zgromadzenia rozliczono, zmniejszając kapitał rezerwowy. Rok 2003 r. zamknie się zyskiem i zgodnie z założeniem ma nastąpić wypłata dywidendy dla akcjonariuszy. Po przeczytaniu art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta