Z czym pojedziemy do Rzymu
Z czym pojedziemy do Rzymu
Dziś w Sejmie zanosi się na gorącą debatę na temat projektu konstytucji Unii Europejskiej. Na kilkanaście dni przed spotkaniem członków UE i kandydatów, już wiadomo, że Polska wystąpi z listą poważnych zastrzeżeń do projektu. Może to utrudnić jego przyjęcie w zaplanowanym terminie. Wczoraj w polskim Sejmie o kompromis w sprawie konstytucji apelował szef Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
Już za niewiele ponad dwa tygodnie - 4 października - w Rzymie rozpocznie się Konferencja Międzyrządowa, podczas której ma być uzgodniony ostateczny tekst konstytucji UE. Napięcie rośnie, bo Polska i kilka innych krajów domagają się zmian w tekście.
Fischer przestrzega, H?uuml;bner odpowiada
Wczoraj Centrum Informacyjne Rządu ogłosiło, że w poniedziałek premier leci do Gelsenkirchen na konsultacje Polski i Niemiec - głównych oponentów w sprawie projektu konstytucji. Wypowiedzi polityków z obu krajów wskazują jednak na to, że o kompromis będzie trudno. Szef dyplomacji niemieckiej Joschka Fischer zapowiedział, że gdyby przyjęcie konstytucji UE zostało zablokowane, to kraje "rdzenia UE" - takie jak Francja, Niemcy i Beneluks - zacieśnią współpracę wewnątrz Unii. W udzielonym wczoraj Agencji Reuters wywiadzie minister ds....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta