Towar czy usługa?
VAT w UNII
Czym się różnią według VI dyrektywy
Towar czy usługa?
Zgodnie z polską ustawą z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (dalej ustawa o VAT ) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. Ustawa rozszerza pojęcie sprzedaży towarów oraz świadczenia usług na inne czynności, jak np. świadczenie usług oraz przekazanie lub zużycie towarów na potrzeby reprezentacji albo reklamy, zamiana usługi na towar i towaru na usługę, darowizna towarów itp.
Towarem w jej rozumieniu jest rzecz ruchoma oraz wszelkie postacie energii, a także budynki oraz budowle i ich części, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Do niedawna definicja usług w całości opierała się na definicjach zawartych w klasyfikacjach statystycznych. Dopiero nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie od 26 marca 2002 r., rozszerzyła znaczenie pojęcia "usługi", m.in. o udzielenie licencji na programy komputerowe. Niemniej wiele czynności wykonywanych w ramach działalności gospodarczej wciąż nie jest objętych opodatkowaniem. Zdarza się więc, że klasyfikacja danej czynności - jako opodatkowanej lub nie - jest przedmiotem sporów pomiędzy podatnikiem a organami skarbowymi.
Dostawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta