Nowa formuła suwerenności
Nowa formuła suwerenności
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
PIOTR WINCZOREK
Dokument, którego projekt Konwent Europejski przedstawił w lipcu 2003 r. przewodniczącemu Rady Europejskiej, rządom państw członkowskich i kandydackich Unii oraz opinii publicznej, nie jest oficjalnie nazwany konstytucją europejską, lecz traktatem ustanawiającym konstytucję dla Europy.
Tytuł wybrano szczęśliwie w tym sensie, że pozwala uniknąć zarzutu, iż pojawienie się w obecnym stanie dojrzałości struktur europejskich aktu, który wprost i bez zastrzeżeń odwoływałby się do znanej z dotychczasowej praktyki ustrojowej idei konstytucji, byłoby pociągnięciem zdecydowanie przedwczesnym.
Jakie były korzenie
Idea konstytucji, w rozumieniu, w jakim występuje w dziejach cywilizacji euro-atlantyckiej, jest związana z dwiema co najmniej okolicznościami: z ukształtowaniem państw suwerennych oraz z pojawieniem się koncepcji głoszącej, iż piastunem suwerenności państwowej jest naród.
Posiadanie konstytucji, niezależnie od tego, czy jest pisana, czy składa się z zespołu norm zwyczajowych, jeśli tylko w sposób dostatecznie określony definiuje strukturę i zasady działania władz publicznych, jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta