Pusta scena
Pusta scena
LESZEK BUGAJSKI
Kurt Cobain - twarz grunge'u
(C) BEW
Zrodzony w Seattle na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych styl określony mianem grunge był ostatnią dobrą rzeczą, jaka przydarzyła się muzyce rockowej. Hałaśliwy, pełen energii i nieukrywanego gniewu, a jednocześnie dekadencki grunge na chwilę zawładnął młodym pokoleniem i zamarł, jak wszystkie wyrażane przed nim w muzyce bunty.
Moje pokolenie to dzieci tych starszych [hippisowskich - przyp. L.B.] braci i sióstr. My, by podtrzymać rewolucyjne tradycje, robimy sobie na tyłkach republikańskie tatuaże i nie bierzemy żadnej pieprzonej sprawy poważnie, by wkurzać naszych brudnych, hippisowskich starych oraz te tragiczne, wrażliwe jednostki, które niosą ciężar przejmowania się wszystkim, czym wprawiają wszystkich wokół w zakłopotanie" - tak próbował określić pokoleniowe różnice, a może nawet sformułować pokoleniowy manifest Kurt Cobain, człowiek, który stał się "twarzą" grunge'u. Twarzą, która już nigdy się nie zmieni, bo - mając dwadzieścia siedem lat - Cobain zastrzelił się, zostawiając światu kilka płyt, własną legendę i stertę zeszytów zapełnionych chaotycznymi zapiskami. Te zapiski, pod nadanym im na wyrost tytułem "Dzienniki", ukazały się niedawno w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta