Gdy urzędnik fiskusa popełni błędy
Gdy urzędnik fiskusa popełni błędy
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Niekiedy możliwe jest podważenie ostatecznej decyzji organu skarbowego, od której nie można się już odwołać w postępowaniu podatkowym. Taka możliwość powstaje w efekcie: stwierdzenia nieważności decyzji, wznowienia postępowania oraz uchylenia lub zmiany decyzji ostatecznej przez organ, który ją wydał.
Artykuł dotyczy unieważnienia decyzji z powodu poważnych błędów w niej zawartych. Błędy takie wynikają przede wszystkim z wadliwego zastosowania przepisów merytorycznych lub ich zignorowania przez urzędników fiskusa.
Nieważna od początku
Możliwość podważenia ostatecznych decyzji podatkowych wskutek stwierdzenia nieważności ma doniosłe znaczenie. Jest bowiem warunkiem wystąpienia przez stronę, która wskutek takiej decyzji poniosła szkodę, o odszkodowanie od skarbu państwa na podstawie art. 260 ordynacji podatkowej. Prawo do odszkodowania nie przysługuje, jeżeli przesłanki, które uzasadniają stwierdzenie nieważności decyzji, powstały z winy strony. W orzeczeniu z 23 września 2003 r. TK uznał za niezgodne z konstytucją zawarte w tym przepisie ograniczenie odszkodowania do rzeczywistej szkody. Przyjął, że ograniczenie to nie istnieje od wejścia w życie nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta