Klucz do rozwoju leży w instytucjach
Klucz do rozwoju leży w instytucjach
WIESŁAW WALENDZIAK, MAREK BUDZISZ
W ostatnich latach Polska przeszła jeden z najgłębszych w swojej historii procesów zmian instytucjonalnych. Proces ten, rozpoczęty wraz z upadkiem komunizmu, zostanie zakończony po wejściu do Unii Europejskiej. Porównywalne zmiany zachodziły w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Jakość stanowionego prawa i zdolność instytucji do jego egzekwowania przesądzały wówczas w dużej mierze o szansach przełamania dziedzictwa historii i dogonienia rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Tak jest i dzisiaj.
Właśnie w kondycji sądów, w sprawności służby cywilnej, w przejrzystości działania i profesjonalizmie instytucji regulujących funkcjonowanie poszczególnych rynków należy w gruncie rzeczy szukać odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego w krajach o podobnym potencjale sytuacja gospodarcza w stosunkowo krótkim czasie potrafi kształtować się zasadniczo różnie.
Jest oczywiście prawdą, że to rządy ponoszą największą odpowiedzialność za gospodarczy sukces lub porażkę całego kraju. Chcemy jednak wyrazić sceptycyzm wobec koncepcji uruchamiania wzrostu gospodarczego przez rząd za pomocą ręcznego sterowania każdym najdrobniejszym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta