Ofiary i kolaboranci
Ofiary i kolaboranci
MAREK WIERZBICKI
Armia Czerwona wkracza do Polski, 17 września 1939 roku
(C) WFDIF
Po zakończeniu drugiej wojny światowej w świadomości historycznej Polaków utrwalił się jednostronny obraz sytuacji Polaków na Kresach Wschodnich przedwojennej Polski pod - zapoczątkowaną 17 września 1939 r. - okupacją sowiecką. Według niego Polacy poddawani byli różnorodnym represjom ze strony okupanta sowieckiego i jego zwolenników, zostali zdradzeni przez mniejszości narodowe II Rzeczypospolitej, zwłaszcza przez Żydów, a mimo tego masowo prowadzili walkę podziemną z okupantem.
Ten uproszczony obraz postaw ludności polskiej wobec sowieckiej rzeczywistości okupacyjnej utrwalił się bardzo silnie, głównie na skutek braku możliwości ustalenia prawdy drogą rzetelnych badań naukowych, które były uniemożliwiane przez władze PRL i ZSRR. Dziesięciolecia zaniedbań w tej kwestii doprowadziły do powstania bądź wzmocnienia mitów, które w sposób nieprawdziwy opisywały postawy Polaków pod rządami sowieckimi w latach 1939 - 1941. Przełom w tej dziedzinie, osiągnięty dzięki upadkowi reżimów komunistycznych i pojawieniu się możliwości zbadania źródeł archiwalnych, pozwolił na przynajmniej częściową...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta