Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odzyskać pamięć

27 września 2003 | Plus Minus | RK
źródło: Nieznane

POLACY I HISTORIA

Odzyskać pamięć

ROBERT KOSTRO

KAZIMIERZ MICHAŁ UJAZDOWSKI

Polacy podobno mają skłonność do megalomanii, mesjanizmu, idealizują swoją historię i nie dostrzegają własnych wad. Takie w każdym razie wyobrażenie o Polakach zadomowiło się w polskich sferach intelektualnych w ostatnim stuleciu. Trzeba jednak przyznać, że już w dwudziestoleciu międzywojennym najtęższe pióra odbrązawiały Mickiewicza, Słowackiego i - bodaj najbardziej skutecznie - Krasińskiego.

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

W czasach bojów "szyderców" z pułkownikiem Załuskim wypadało drwić z ułanów, tradycji romantycznej i powstańczej. Z uporem godnym lepszej sprawy kolejne pokolenia reżyserów dowodzą swojej niezależności, wystawiając "Króla Ubu", którego akcja dzieje się "w Polsce, czyli nigdzie". Dzisiaj w modzie jest głośne łomotanie we własne piersi za antysemityzm, Jedwabne, plan Wisła, "wypędzenie".

Piszemy to wszystko z ironią, ale niezbyt zjadliwą. Choć narodowy rytuał bicia się w piersi już się zbanalizował, nie zmienia to faktu, że umiejętność dostrzegania własnych błędów i słabości jest przejawem dojrzałości. Demaskowanie ma jednak sens tak długo, jak długo funkcjonują mity. Można rewidować wyobrażenia o przeszłości tylko wówczas, gdy te wyobrażenia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3037

Spis treści
Zamów abonament