Reguła Taylora
JAN KRZYSZTOF BIELECKI
Reguła Taylora
John B. Taylor w administracji prezydenta G. W. Busha jest podsekretarzem stanu odpowiedzialnym za stosunki międzynarodowe. Zanim podjął pracę w rządzie, był profesorem na Stanford University. W jego obszernym dorobku, dotyczącym stosunków monetarnych na świecie, jest artykuł opisujący tzw. prawo (czy regułę) Taylora. Nie jest to może przykład - jak to się mówi - wystrzałowych osiągnięć nauki, ale zdroworozsądkowa i sprawdzająca się w życiu teoria.
Reguła miała na celu umożliwienie przygotowania rekomendacji dla amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jak ma ona kształtować politykę krótkoterminowych stóp procentowych w zmieniających się warunkach ekonomicznych, żeby osiągnąć zarówno cel krótkoterminowy, czyli stabilizację gospodarczą, jak i długoterminowy cel inflacyjny. Wynika z niej, że krótkoterminowe stopy procentowe (skorygowane o inflację) powinno się ustalać na podstawie trzech czynników, określających: jak się ma bieżący poziom inflacji do celu inflacyjnego założonego przez bank centralny; jak daleko jest do osiągnięcia pełnego zatrudnienia; jaki poziom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta