Ich konstytucja i nasza polityka
Ich konstytucja i nasza polityka
RYS. JANUSZ KAPUSTA
ALEKSANDER SMOLAR
Czy zmierzamy prostą drogą do konfrontacji, której nie możemy wygrać? Nie byłoby to największym problemem - bo czasami opłaca się przegrać, aby przygotować następne zwycięstwo - gdyby było poczucie, że jest jakaś strategia, której obecna patriotyczna gestykulacja po stronie rządowej i antyrządowej jest podporządkowana.
I warunek jeszcze bardziej elementarny: gdyby można było żywić przekonanie, że obie strony polskiej szachownicy - które w sprawach Unii Europejskiej grają obecnie po jednej stronie - rozumiały sytuację, w jakiej się znajdujemy, jakie zagrożenia ona stwarza, jakie jest nasze rzeczywiste pole manewru. Niestety, słuchając emocjonalnych i dramatycznych deklaracji, można odnieść wrażenie ucieczki polskiej klasy politycznej od rzeczywistości.
Wypracowany przez Konwent projekt konstytucji europejskiej nie może zostać uznany za szczególnie ambitny czy rewolucyjny. Ujednolica i upraszcza unijne prawodawstwo, czyni je bardziej przejrzystym, ułatwiając nieco kontrolę demokratyczną unijnych instytucji. Jest w nim też parę punktów, które mają znaczenie dla dalszej integracji Wspólnoty. Pewne postanowienia - zmierzając do usprawnienia procesów decyzyjnych - wpływają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta