Zachód na krawędzi
Zachód na krawędzi
BRONISŁAW WILDSTEIN
Demonstracje antyamerykańskie przetoczyły się przez całą Europę. Na zdjęciu manifestacja w Atenach
(C) EPA
Konflikt w Iraku podzielił świat Zachodu pierwszy raz (być może z wyjątkiem kryzysu sueskiego) od drugiej wojny światowej w sposób tak zasadniczy. Zbieg historycznych okoliczności i konfliktów interesu ujawnił fundamentalne, poważniejsze niż pół wieku temu linie podziału, które kształtować będą światową politykę w najbliższej przyszłości. Ujawnił również niedostosowanie architektury międzynarodowych instytucji do świata, który wyłonił się po zakończeniu zimnej wojny.Nowa sytuacja stawia na porządku dziennym kilka pytań. Podstawowe brzmi: czy utrzymana zostanie spoistość Zachodu, która była fundamentem światowego ładu od drugiej wojny światowej? Postępują za nim pytania o los podstawowych instytucji globalnego porządku: ONZ, NATO i UE.
Konsekwencje 11 września
Patetyczne deklaracje, że terrorystyczne uderzenie na USA 11 września 2001 roku zasadniczo zmieniło świat, wydawały się należeć do rzędu medialnych rewelacji mieszczących się raczej w sferze retoryki niż analizy. W tym jednak wypadku były one bliskie prawdy.
Atak na Stany Zjednoczone udowodnił, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta