Zapłata za niewykorzystany urlop
Zapłata za niewykorzystany urlop
Pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę i nie wysłał go na urlop. Po rozwiązaniu umowy o pracę zobowiązany jest wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. Jakie przepisy to regulują? Czy w tej sprawie zostało wydane jakieś oficjalne stanowisko ministra gospodarki i pracy lub Sądu Najwyższego - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Art. 171 kodeksu pracy (k.p.) reguluje kwestię wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jednoznacznie. Jeśli pracownik nie wykorzystał przysługującego mu urlopu w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy lub został powołany do zasadniczej, okresowej lub zawodowej służby wojskowej, do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego albo do odbycia przeszkolenia wojskowego trwającego dłużej niż 3 miesiące, to przysługuje mu ekwiwalent pieniężny. Trzeba go też wypłacić - jeśli przepisy szczególne nie stanowią inaczej - pracownikowi skierowanemu do pracy za granicą.
Ekwiwalent proporcjonalny
W przeciwieństwie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta