Czy interes publiczny
Czy interes publiczny
MARCIN OLECHOWSKI
Normy cywilnoprawne nie mają zastosowania do stosunków publicznoprawnych powstałych w wyniku uzyskania koncesji lub zezwolenia.
Tomasz Chmal, pisząc o niektórych skutkach ostatniej nowelizacji art. 55 1 kodeksu cywilnego ("Rz" z 14 października "Czy interes publiczny jest należycie chroniony" ), stawia tezę, że włączenie do przykładowego wyliczenia składników przedsiębiorstwa koncesji i zezwoleń oznacza przyzwolenie na handel nimi. Skoro bowiem czynność prawna co do zasady obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa (art. 55 2 k.c.), to jego zbycie prowadzi także do zbycia koncesji i zezwoleń przyznanych zbywcy.
Abstrahując od kwestii, czy taki skutek jest aż tak niebezpieczny jak przedstawiany (wiele ustawodawstw dopuszcza bowiem zbywalność koncesji, a i przepisy z reguły umożliwiają cofnięcie lub uchylenie koncesji czy zezwolenia, jeżeli koncesjobiorca przestaje spełniać wymagania konieczne do uzyskania koncesji), autor zdaje się zapominać o fundamentalnym dla systemu prawnego podziale na prawo prywatne (cywilne) i prawo publiczne. Normy tego pierwszego regulują stosunki między autonomicznymi podmiotami, którym przysługują własne, prawnie chronione sfery interesów majątkowych i niemajątkowych. To drugie reguluje stosunki prawne, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta