Ubywa producentów, poprawiają się wyniki
Ubywa producentów, poprawiają się wyniki
EDMUND SZOT
Przemysł cukrowniczy jest, obok spirytusowego, najdłużej prywatyzowaną branżą przetwórstwa spożywczego. Wprawdzie dokonał się już podział krajowego rynku cukru, ale, zdaniem ekspertów, poziom zadłużenia i wyniki jedynego polskiego podmiotu w tej branży - Krajowej Spółki Cukrowej SA (KSC) - są takie, że trudno prognozować, czy podoła ona konkurencji z koncernami zagranicznymi. Po wejściu Polski do UE warunki ekonomiczne przemysłu cukrowniczego poprawią się i KSC będzie miała szansę na osiąganie zysków.
Rynek podzielony
W Polsce istnieje 76 cukrowni, z których 27 wejdzie w skład Krajowej Spółki Cukrowej (na razie inkorporacja objęła 22 zakłady, drugi etap przewidziano na I kwartał 2004 r.). Szesnaście cukrowni posiada kontrolowana przez niemiecki kapitał francuska firma Saint Louis Sucre, 11 kupił niemiecki koncern Pfeifer und Langen, 10 wchodzi w skład brytyjskiego koncernu British Sugar Overseas, po 6 przejęły niemieckie koncerny: S?dzucker i Nordzucker.
Krajowa Spółka Cukrowa ma prawie 40 proc.-udział w Polskim rynku cukru.
Już w poprzednich latach nie wszystkie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta