Pacjenci na własne życzenie
Pacjenci na własne życzenie
Piotr z prawa ma rude włosy i jasną cerę, a takich właśnie potrzebowali. Dlatego zgodził się na smarowanie kwadracików na własnej skórze różnymi preparatami i naświetlanie promieniami UV. Potem "się paprało, ale w końcu przeszło". Badania kliniczne potrafią bowiem zaszkodzić, ale i podarować życie.
Badania kliniczne to inaczej testowanie leków przed ich wprowadzeniem na rynek: trwa to długo (czasem nawet kilkanaście lat) i kosztuje dużo (średnio 900 milionów dolarów), bo same testy na zwierzętach nie wystarczą. W badaniach pomagają komputery, ale nic nie zastąpi człowieka w jego różnorodności. Ogłoszenia o naborze chętnych można więc znaleźć w gazetach i biurach pośrednictwa pracy. Najwięcej klientów to studenci, którzy chcą w ten sposób współtworzyć naukę, ale i zarobić. Na wielkiej tablicy ogłoszeń Akademii Medycznej są, co prawda, anonsy dotyczące kupna mieszkania, podręczników czy białego fartucha, ale o badaniach ani słowa. - Ogłoszenia wiszą w akademikach. Zresztą, co drugi student i tak wie, gdzie się zgłosić.
W Polsce ponad 90 proc. badań przeprowadzają firmy zagraniczne. Korzystają z usług własnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta