Powrót sąsiadów
Powrót sąsiadów
AD VOCEM: Nieusprawiedliwiona nieporadność
"Dybuk" wznosi na poziom przeżyć i emocji, o którym zapomnieliśmy w polskim teatrze
(C) TEATR ROZMAITOŚCI
Burza" mówiła o rozliczeniu z przeszłością i wybaczaniu. W "Dybuku", nowym znakomitym spektaklu Teatru Rozmaitości, granym na warszawskiej Szmulowiznie w Wytwórni Wódek Koneser, Krzysztof Warlikowski przywraca do życia naszych żydowskich sąsiadów z ich mistyką, religijnością, emocjonalnością.
Oto oni, być może uratowani przez Polaków. Ominęła ich Treblinka i Jedwabne, siedzą przed pawilonem restauracji, a może przed własnym domem. Snują opowieści o dobrych i grzesznych Żydach, miłościach, dramatach, wspominają zmarłych. Historia o religijnym sporze brzmi wręcz anegdotycznie. Idylla jakby nie było Holocaustu. Gdy Hejnech Jacka Poniedziałka okazuje lekkie znudzenie, widownia ma prawo się z nim utożsamić. I wtedy, jak grom z jasnego nieba, zaskakuje nas historia Chanana, młodego współczesnego Żyda - w jarmułce, ale w ortalionowej kurtce i czarnych okularach. Rośnie napięcie kabalistycznej przypowieści o Bogu, o tym, jak zło wymieszane jest z dobrem, jak ludzie, którzy spotkali się przed narodzinami, tęsknią do siebie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta