Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powrót sąsiadów

04 listopada 2003 | Kultura | JC JR
źródło: Nieznane

"Dybuk" Krzysztofa Warlikowskiego według tekstów An-skiego i Krall

Powrót sąsiadów

AD VOCEM: Nieusprawiedliwiona nieporadność

"Dybuk" wznosi na poziom przeżyć i emocji, o którym zapomnieliśmy w polskim teatrze

(C) TEATR ROZMAITOŚCI

Burza" mówiła o rozliczeniu z przeszłością i wybaczaniu. W "Dybuku", nowym znakomitym spektaklu Teatru Rozmaitości, granym na warszawskiej Szmulowiznie w Wytwórni Wódek Koneser, Krzysztof Warlikowski przywraca do życia naszych żydowskich sąsiadów z ich mistyką, religijnością, emocjonalnością.

Oto oni, być może uratowani przez Polaków. Ominęła ich Treblinka i Jedwabne, siedzą przed pawilonem restauracji, a może przed własnym domem. Snują opowieści o dobrych i grzesznych Żydach, miłościach, dramatach, wspominają zmarłych. Historia o religijnym sporze brzmi wręcz anegdotycznie. Idylla jakby nie było Holocaustu. Gdy Hejnech Jacka Poniedziałka okazuje lekkie znudzenie, widownia ma prawo się z nim utożsamić. I wtedy, jak grom z jasnego nieba, zaskakuje nas historia Chanana, młodego współczesnego Żyda - w jarmułce, ale w ortalionowej kurtce i czarnych okularach. Rośnie napięcie kabalistycznej przypowieści o Bogu, o tym, jak zło wymieszane jest z dobrem, jak ludzie, którzy spotkali się przed narodzinami, tęsknią do siebie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3068

Spis treści
Zamów abonament