Kontrowersyjne, a jednak koszty
Samochód osobowy niebędący środkiem trwałym
Kontrowersyjne, a jednak koszty
Na łamach DOBREJ FIRMY nie raz już opisywaliśmy zasady rozliczania wydatków na eksploatację samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych firmy. Niektóre zagadnienia jednak cały czas budzą wątpliwości.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof) wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w wysokości nieprzekraczającej limitu wynikającego z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów i stawki za kilometr przebiegu. Aby ustalić przebieg pojazdu, podatnik musi prowadzić ewidencję według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra finansów z 4 grudnia 2000 r. (DzU nr 108, poz. 152). Wydatki przekraczające limit nie stanowią kosztów dla celów podatkowych, natomiast wydatki niższe od wyliczonego limitu są w całości kosztem uzyskania przychodów.
Tak więc w celu ustalenia limitu wydatków podlegających zaliczeniu do kosztów podatnika należy porównać dwie wartości: kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów wpisanych do ewidencji przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta