Dochód u tego, który odchodzi, a nie u tego, który zostaje
Podatkowe skutki umorzenia udziałów wspólnika
Dochód u tego, który odchodzi, a nie u tego, który zostaje
Tydzień temu pisaliśmy o sposobie księgowania umorzenia udziałów w spółce z o.o. i akcyjnej. Dziś o skutkach podatkowych tej operacji. Powstają one tylko po stronie udziałowców, którzy odchodzą ze spółki. Sposób opodatkowania uzyskanego przez nich - w związku z umorzeniem - dochodu uzależniony jest od przedmiotu wkładu, za który umarzane udziały zostały objęte.
W przypadku umorzenia za wynagrodzeniem (dobrowolnie, przymusowo bądź automatycznie) udziałów (akcji) nabytych bądź objętych za wkład inny niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część udziałowcy uzyskują dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Nie łączy się go z dochodami z innych źródeł i opodatkowuje ryczałtowo. Dotyczy to zarówno udziałowców będących osobami fizycznymi, jak i osobami prawnymi.
Do końca 2002 r. wynagrodzenie uzyskane w związku z umorzeniem dobrowolnym traktowane było jako dochód z odpłatnego zbycia praw majątkowych (podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych), a nie dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Dopiero od 1 stycznia br. dochód faktycznie uzyskany z odpłatnego zbycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta