W poszukiwaniu równowagi
W poszukiwaniu równowagi
MIROSŁAW OWCZAREK
CEZARY BANASIŃSKI
W porównaniu z zachodnioeuropejskimi, polski rynek mediów elektronicznych jest stosunkowo młody. Stopień jego rozwoju należy uwzględnić w krajowych regulacjach antykoncentracyjnych. Państwo powinno również przejrzyście zdefiniować cel wprowadzenia przepisów liberalnych albo restrykcyjnych.
Wolność gospodarowania oraz wolność słowa stanowią fundamenty, bez których rozwój demokracji nie byłby możliwy. Brak ograniczeń koncentracji własności środków masowego przekazu może jednak doprowadzić do sytuacji, kiedy (w skrajnym przypadku) o tym, kto sprawuje władzę polityczną, decydować będzie właściciel kontrolujący większość mediów opiniotwórczych w danym kraju. Innymi słowy, jak realizować zasadę pluralizmu, czyli przeciwdziałania dominacji jednej opinii, nie ograniczając konstytucyjnych wartości?
Zwolennicy administracyjnego wpływu na stan koncentracji w mediach wskazują, iż zapewnia on istnienie pluralizmu mediów. W opozycji do tego poglądu pojawił się punkt widzenia, zgodnie z którym większa koncentracja na rynku mediów wpływa na zwiększenie różnorodności programowej. Zgodnie z tą teorią konkurujący nadawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta