Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na tropie dobrego smaku

13 listopada 2003 | Rzeczpospolita poleca | TZ
źródło: Nieznane

Na tropie dobrego smaku

Robert Makłowicz, najpopularniejszy krakowski znawca kuchni, też bywa na targach Horeca

Jeszcze na początku lat 90. na pytanie: "Gdzie tu najbliżej można dobrze zjeść?", grzeczny obywatel Krakowa odpowiadał z galicyjską przekorą: "W Wiedniu". Dziś niepowtarzalna aura i ceny, zdecydowanie niższe niż w Warszawie, sprawiły, że wielu mieszkańców, turystów i gości uznaje Kraków za kulinarną stolicę Polski.

W mieście jest ponad 5 tys. lokali gastronomicznych różnej rangi, z tego 700 - 800 w ścisłym centrum, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Głównego. W 1989 r. punktów gastronomicznych (włącznie z przyczepami) było w KrakowieÉ 300. Teraz restauracji nie tylko jest coraz więcej, ale i nietrudno już wskazać takie, które mogłyby śmiało konkurować z wiedeńskimi.

Na tropie dobrego smaku

W 1997 r. w sercu Galicji - w Krakowie - powstała Galicyjska Akademia Smaku. Grono przyjaciół-smakoszy postanowiło w ten sposób zdopingować lokalnych restauratorów do wysiłku tudzież krzewić kulturę kulinarną. Prezesuje tej unikatowej kompanii Michał Ronikier, tłumacz literatury angielskiej. W jej szeregach znaleźli się poeta, kompozytor, profesor, właściciel galerii sztuki, kilku dziennikarzy. Jurorzy oceniają w restauracjach: walory smakowe potraw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3075

Spis treści
Zamów abonament