Pamiętajmy o zapalniczkach
Pamiętajmy o zapalniczkach
RYS. JACEK FRANKOWSKI
SŁOWNIK
HUBERT MACKIEWICZ, ALEKSANDER WERNER
Ustawa antydumpingowa ma chronić interesy polskiego przemysłu, ale przecież nie kosztem podstawowych praw zagwarantowanych przez umowy międzynarodowe i konstytucję.
Światowa Organizacja Handlu (WTO), dążąc do liberalizacji handlu między państwami członkowskimi, kompleksowo reguluje wprowadzanie środków antydumpingowych oraz środków wyrównawczych. W szczególności dotyczy to procedury oraz praw stron postępowania, których interesy najczęściej są przeciwstawne.
Często łączy się pojęcie dumpingu oraz subsydiów i mówi o tzw. środkach AD-CVD. W wielu państwach w jednym akcie prawnym reguluje się postanowienia odnoszące się do obu. W większości krajów, również w Polsce, jeden organ jest kompetentny do wprowadzania tych środków. Należy jednak zwrócić uwagę na fundamentalną różnicę między dumpingiem a subsydiowaniem. W pierwszym niejako sprawcą jest podmiot prywatny (przedsiębiorca), a w drugim państwo lub rządowa agencja, która subsydiuje przedsiębiorstwo lub nawet bezpośrednio konsumenta. Ze względu na podobne uregulowanie kwestii związanych z ochroną praw stron w obu postępowaniach skupmy się na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta