Przyjrzyjmy się definicjom
VAT w UNII
Co będzie opodatkowane VAT od 1 maja 2004 r.
Przyjrzyjmy się definicjom
W VI dyrektywie - z którą będzie musiała być zgodna nowa polska ustawa o VAT - wyodrębnia się przede wszystkim dwie główne czynności opodatkowane: dostawę towarów oraz świadczenie usług. Przyjmuje się, że wszystkie transakcje dokonywane przez podatnika VAT w ramach wykonywanej przez niego działalności są albo dostawą towarów, albo świadczeniem usług. VI dyrektywa mówi jednoznacznie, że świadczenie usług to każda transakcja, która nie jest dostawą towarów. Wszystko to ma służyć zapewnieniu powszechności oraz równości opodatkowania. Jak będzie w Polsce?
Dziś polska ustawa o VAT wylicza wyczerpująco, jakie czynności podlegają opodatkowaniu. Mamy zatem dwie podstawowe czynności opodatkowane: sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług (na polskim terytorium). Ponadto ustawa wskazuje na jeszcze inne czynności podlegające opodatkowaniu. Jest wśród nich przede wszystkim eksport i import towarów i usług. Art. 2 ust. 3 wymienia także inne czynności, które podlegają opodatkowaniu.
Takie wyczerpujące określenie przedmiotów opodatkowania jest zgodne z art. 217 Konstytucji RP. O tym, że dana czynność nie może podlegać opodatkowaniu, jeżeli nie jest wyraźnie wymieniona w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta