Taniec formą życia
Taniec formą życia
JERZY ŁUKOSZ
Tom jest okazały. Prawie album. Zawiera wiersze i rysunki powstałe po ukończeniu "Idąc rakiem", w okresie wypoczynku po zajmowaniu się mrocznym tematem zatopienia w 1945 roku przez radziecką łódź podwodną niemieckiego statku spacerowego "Wilhelm Gustloff" z 9 tysiącami cywilnych uciekinierów. Taki aktywny wypoczynek zalecają lekarze i historycy literatury.
Tak zaczyna się wiersz otwierający "Ostatnie tańce", zatytułowany "Podobni bogom": "Gdy już skróciłem do wymiarów książki/ zatonięcie statku i powracający echem krzyk/ chciałem swemu nastrojowi/ podarować coś radosnego/ wtedy z gliny garncarskiej/ która pachniała wilgocią starych zapasów/ zacząłem formować/ figury - mężczyzna i kobieta w ruchu/ jako wydrążone bryły: po drugiej stronie/ koszmaru tańczące pary/ które zaczęły wypełniać przestrzeń dookoła".
Wiersz nawiązuje do działań artysty, jakie wraz z książką zwieńczyła pod tym samym tytułem wystawa jego grafiki i rzeźby, która była czynna w galerii przy Lützowplatz w Berlinie.
Praca myśli i wyobraźni
Rzeźbiarstwem Grass zajmuje się od drugiej połowy lat czterdziestych, kiedy to zaczął pobierać nauki - najpierw w zakładzie kamieniarskim, potem na akademiach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta