Przedawnienie z zahamowaniami
Przedawnienie z zahamowaniami
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Przed tygodniem omówione zostały podstawowe zasady dotyczące przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej podatek oraz samego zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowej), a także sytuacje powodujące zawieszenie biegu przedawnienia. Dziś o przerwaniu biegu przedawnienia oraz o kwestii upływu terminu przedawnienia przed zakończeniem postępowania podatkowego.
Przerwanie biegu przedawnienia powoduje, że po przerwie jego termin zaczyna biec na nowo. Okres jego biegu sprzed przerwy uważa się za niebyły. Natomiast zawieszenie polega na tym, że pewien okres jest wyłączony z terminu przedawnienia, że nie uwzględnia się go przy ustalaniu tego terminu.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin jego zapłaty (art. 70 ust. 1 ordynacji podatkowej ). Kwestią odrębną jest przedawnienie praw do wydania decyzji ustalającej wysokość podatku. Dotyczy to danin, w stosunku do których obowiązek zapłaty powstaje dopiero po doręczeniu decyzji, takich jak podatek od spadków i darowizn, od nieruchomości, rolny i leśny (obszerniej pisaliśmy o tym przed tygodniem).
Co potrzeba do przerwania
Do przerwania biegu przedawnienia dochodzi tylko w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta