Chybione priorytety
Chybione priorytety
Prezentując projekt budżetu państwa na rok 2004 rok, Leszek Miller ogłosił, że jest to budżet dla wzrostu gospodarczego. Czy ta deklaracja znajduje potwierdzenie w konstrukcji budżetu? Dla rozwoju gospodarki bardzo istotne są inwestycje w kapitał ludzki, tymczasem realna wartość nakładów z budżetu na edukację i naukę ma w latach 2002 - 2004 rosnąć wolniej niż PKB.
Dalecy jesteśmy od tezy, iż administracja nie ma możliwości stymulowania wzrostu gospodarczego. Jeszcze kilkanaście lat temu niemalże za oczywistość uważano, iż rozwój gospodarczy określa poziom inwestycji, zależny od stopy oszczędności, a na tym polu możliwości oddziaływania administracji były i są ograniczone. Ale dziś, w dobie globalizacji, otwartej konkurencji państw o to, które z nich stanie się bardziej atrakcyjnym miejscem dla międzynarodowego kapitału inwestycyjnego, gołym okiem widać, że poziom inwestycji nie zależy wyłącznie od skłonności do oszczędności. Równie istotny jest wpływ inwestycji publicznych, zarówno infrastrukturalnych, jak i powodujących wzrost tzw. kapitału ludzkiego. Liczy się także jakość otoczenia instytucjonalnego - stabilne przepisy, rozwój rynków finansowych, giełdy, podatność gospodarki na wstrząsy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta