Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inne tempo

15 listopada 2003 | Publicystyka, Opinie | GW

MOIM ZDANIEM

Inne tempo

Głównym wskaźnikiem w porównaniach międzynarodowych stał się dochód na osobę liczony według jego siły nabywczej. W Polsce ten dochód wynosi obecnie około 40 proc. poziomu osiągniętego w Unii Europejskiej. Przez ostatnie ćwierćwiecze rósł on w krajach UE średnio o około 1,8 proc. rocznie. Jeśli w ciągu następnych dwudziestu kilku lat będzie się zwiększać w tym samym tempie, mamy szansę odrobić przez ten czas połowę dystansu, jaki pod tym względem dzieli nas od Unii. Osiągnięcie 70 proc. dochodu unijnego wymagałoby zwiększania go w Polsce o 4,1 proc. rocznie.

W ciągu minionego ćwierćwiecza, mimo wyraźnego przyspieszenia w latach 90., tempo wzrostu dochodu na osobę w Polsce było niższe niż w Unii i ograniczało się do 1,4 proc. rocznie. Czy realne jest odwrócenie kolejności tych cyfr?

Trudno dzisiaj przewidzieć rozwój sytuacji w bardzo długim okresie. Natomiast z niedawnej przeszłości znamy dziesięć przypadków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3077

Spis treści
Zamów abonament