Z bohaterów zdrajcy
Z bohaterów zdrajcy
Kapitan Ferenc Puskas (z lewej) ze swoją drużyną przed meczem na Wembley. Anglików prowadzi Billy Wright. Zdjęcie poniżej: b
FOT. (C) FPM
Pół wieku temu, 25 listopada 1953 roku, na stadionie Wembley w Londynie drużyna Węgier pokonała Anglię 6:3. Spotkanie to przeszło do historii jako mecz stulecia. Losy jednej z najsłynniejszych drużyn piłkarskich świata są częścią historii Węgier - powojennych nadziei, stalinowskiej nocy i tragedii budapeszteńskiej rewolucji.
Wolność, którą Armia Czerwona przyniosła Węgrom, niemal niczym nie różniła się od tej, jaka panowała w innych państwach tej części Europy. Krajem zaczęło rządzić wojsko i służby bezpieczeństwa, chociaż nie zawsze pospołu. W sporcie wprowadzano metody, które sprawdzały się w Związku Radzieckim.
W Budapeszcie ofiarą zmian padł Ferencvaros, jeden z najsłynniejszych węgierskich klubów, utworzony jeszcze w XIX wieku, przez lata utożsamiany z budapeszteńską burżuazją. Taka metryka to wyrok. Służba bezpieczeństwa wybrała na swój klub MTK, zmieniając mu nazwę na Voros Lobogo, czyli Czerwony Sztandar. Wojsko postanowiło przejąć Kispest. Przemianowano go na Honved, czyniąc Centralnym Wojskowym Klubem Sportowym Węgier.
W ten sposób na przełomie lat 40. i 50. zaczęła się tworzyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta