Życie w dwóch światach
Życie w dwóch światach
Francuzi są bardzo wrażliwi na punkcie światowej roli ich kraju, często też bronią pozycji Francji. Państwo wydaje ogromne pieniądze na propagowanie języka i kultury, choć sami Francuzi mają bolesną świadomość, że w skali globalnej znaczenie ich kraju nie jest już takie jak kiedyś.
Nic więc dziwnego, że publikacja Komisji Europejskiej, z której wynikało, że w rankingu gospodarek europejskich Francja spadła z pozycji trzeciej na dziesiątą, doprowadziła podczas ostatnich wyborów prezydenckich do kontrowersji i szukania winnych. Prezydent Jacques Chirac zaczął wkrótce oskarżać swojego rywala Lionela Jospina o spowodowanie "schyłku Francji".
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) i Eurostat, unijna instytucja odpowiedzialna za tego typu dane, podała, że przeciętny poziom życia we Francji, w Niemczech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii jest z grubsza taki sam. Ale spory trwają nadal, dotyczą one zresztą spraw pojmowanych szerzej. Wypowiedzi pełne obaw o "schyłek Francji" pojawiły się ponownie wraz z tegorocznymi protestami ulicznymi przeciwko reformie systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta