Cierpienia nasze i wasze
Cierpienia nasze i wasze
Żydzi wyprowadzani przez Niemców z warszawskiego getta podczas powstania w 1943 roku
FOT. (C) ŻYDOWSKI INSTYTUT HISTORYCZNY / REPRODUKCJA RAFAŁ GUZ
Referując w "Rzeczpospolitej" ( "Plus Minus" z 19 - 20 lipca , "Pamięć polska i pamięć żydowska") wyniki najnowszego badania, poświęconego antysemityzmowi i ksenofobii, stanowiącego powtórzenie badań z 1992 r. postawiłem tezę o wyraźnej opozycji między polską a żydowską pamięcią wojny i hitlerowskiej okupacji. Tezę tę chciałbym rozwinąć i zastanowić się dokładniej, na czym polega problem.
Wyniki ankietowego badania bowiem stanowić mogą istotny sygnał ważnego zagadnienia, ale tylko sygnał. Właściwie zaś - można je zinterpretować jako dane dokumentujące spontaniczną reakcję potocznej polskiej świadomości na sprawy, które nie do końca zostały podjęte w poważniejszej, publicznej debacie.
Wojna, czyli holokaust
Chodzi zaś o to, że obecnie w mediach, w debacie publicznej, a co za tym idzie także w świadomości potocznej społeczeństw zachodnich niezwykle aktywny jest obraz holokaustu, czyli zagłady Żydów przez hitlerowskie Niemcy. Pamięć holokaustu organizuje dziś pamięć o II wojnie światowej oraz monopolizuje, na dobrą sprawę, nie tylko to, co powinniśmy pamiętać, ale także to,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta