Prawdziwa natura Władimira Putina
Prawdziwa natura Władimira Putina
Rosyjski prezydent na spotkaniu z dowództwem armii, listopad 2003
(C) AP
Aresztowanie najbogatszego człowieka w Rosji, magnata naftowego Michaiła Chodorkowskiego powoduje, że Rosja pogrąża się w głębokim kryzysie politycznym. Nieświadom tego prezydent Władimir Putin wybrał taktykę "zwycięstwo albo nic". Stawką zaś jest ni mniej, ni więcej tylko krucha rosyjska demokracja.
Wysuwane przeciwko Chodorkowskiemu zarzuty natury prawnej dotyczą dawnych spraw związanych z prywatyzacją i oszustwami podatkowymi. Ale te oskarżenia są tyleż błahe, co tendencyjne. Sprawa prywatyzacji już wcześniej została rozwiązana na zasadzie porozumienia, a jeśli chodzi o oszustwa podatkowe, Chodorkowski stosował metody, które są w Rosji powszechne - i do tego zostały zaakceptowane przez sąd. Dla Putina prawdziwy problem stanowi fakt, że Chodorkowski jest zbyt potężny i zanadto niezależny jak na politykę, jaką chce prowadzić rosyjski prezydent.
Przez cztery lata sprawowania władzy Putin koncentrował się na czterech dziedzinach. Trzy pierwsze - reformy wolnorynkowe, rządy prawa i pragmatyczna polityka zagraniczna - są powszechnie akceptowane. Czwarta - "demokracja sterowana" - jest tolerowana, ponieważ przyniosła Rosji stabilność polityczną. Ale teraz pojawiła się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta