Alternatywne źródła energii
- Poprzedni odcinek
Teoretycznie, przy obecnym stanie wiedzy, można by zrezygnować z podłączenia domu do tradycyjnej sieci elektrycznej czy gazowej i korzystać z odnawialnych źródeł energii: promieniowania słonecznego, siły wiatru i ziemi. Czy faktycznie jest to możliwe i opłacalne?
Uwarunkowania klimatyczne powodują, że w Polsce przez większą część roku musimy ogrzewać pomieszczenia. Dlatego połowę kosztów utrzymania domu stanowią opłaty za dostarczane ciepło. Chcąc je zminimalizować, inwestorzy coraz częściej szukają alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań.
Kolektory słoneczne
Strumień energii wysyłany przez Słońce ulega po drodze rozproszeniu, odbiciu lub absorpcji. W naszej strefie klimatycznej do Ziemi dociera ok. 1,0 kW/mkw. Z energii słonecznej można korzystać, przetwarzając ją na energię cieplną (kolektory słoneczne), energię elektryczną (ogniwa fotowoltaiczne) i energię związaną z procesami chemicznymi (fotosynteza).
Roczne wielkości napromieniowania słonecznego dla Polski wynoszą ok. 900 - 1150 kW/mkw. W ciągu 365 dni możemy liczyć na nasłonecznienie przez ok. 57 - 79 dni. Od maja do września promieniowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta