Nie wystarczy mieć prawo
Nie wystarczy mieć prawo
Niecałe 20 proc. niepełnosprawnych w Polsce to ludzie aktywni zawodowo
FOT. (C) LESZEK WRÓBLEWSKI/PAP CAF
Potrzeby niepełnosprawnych były uwzględniane w dziesiątkach aktów prawnych. Jednak aktywności tych osób na rynku pracy przeszkadza niespójność i niestabilność przepisów, a także brak wiedzy o dostępnych formach pomocy i pasywność samych zainteresowanych.
ELŻBIETA WICHROWSKA-JANIKOWSKA, DYREKTOR ZESPOŁU PRAWA PRACY W BIURZE RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH: Zasada wolności pracy, przejawiająca się także w swobodzie nawiązywania i rozwiązywania stosunków pracy, odnosi się również do osób niepełnosprawnych. Oznacza w praktyce dla osoby poszukującej swobodę w wyborze miejsca pracy, a dla pracodawcy swobodę w doborze pracownika. Zobowiązuje państwo do prowadzenia takiej polityki zatrudnieniowej, która czyniłaby równą pozycję osób niepełnosprawnych i osób odznaczających się pełną sprawnością. Konieczna jest aktywność osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Niestety, niewielu niepełnosprawnych zgłasza się do urzędów pracy, tym samym nie korzystają w pełni z istniejących możliwości. Pozycję niepełnosprawnych w stosunkach pracy kształtują zarówno przepisy prawa, jak i ich stosowanie przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta