Opinie - Komentarze
Opinie - Komentarze
Na krawędzi kryzysu konstytucyjnego
Europejski pakt stabilności i wzrostu zawiera bezużyteczne procedury egzekwowania jego zapisów i dyskusyjne reguły budżetowe. Jest bezwartościowym dokumentem prawnym. Ale kiedy stajemy w obliczu złego prawa, właściwym sposobem postępowania jest zmienienie go, a nie łamanie. (...)
Jest niemożliwe, aby po odpuszczeniu Francji i Niemcom ministrowie finansów zdołali wyłonić większość dla nałożenia sankcji na kogokolwiek. UE znajduje się w takiej samej sytuacji jakby pakt nie istniał. (...)
Rada zarządzająca Europejskiego Banku Centralnego zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby sformułować swoje stanowisko: oświadczenie wyrażające żal z domieszką niepokoju, zawierające ukrytą groźbę podwyższenia stóp procentowych. Ale niezależnie od tego, co robi i mówi, stosunki między instytucjami finansowymi i monetarnymi ucierpiały. Bez właściwie funkcjonujących struktur polityki fiskalnej średnie poziomy deficytu i długu netto mogą w przyszłości wzrosnąć.
Jasno sprecyzowany cel paktu - cyklicznie korygowana pozycja budżetowa w równowadze lub z nadwyżką - może być pozbawiona logiki ekonomicznej.
Spór o pakt stabilności niewątpliwie stanie się częścią debaty na temat przyszłej konstytucji Europy. Jak zauważył Didier Reynders, minister...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta