Problem nas wszystkich
FOT. (C) ERYK PUCHAŁA/KFP
Niepełnosprawność dotyka 10 proc. mieszkańców Unii Europejskiej. To 50 mln ludzi, tylko niewiele więcej, niż liczy cała Ukraina. W Polsce na tysiąc mieszkańców 143 osoby są niepełnosprawne. Czy można się dziwić, że uraz lub nieprawidłowa budowa jakiegoś organu, która spowodowała zaburzenia sprawności, a w konsekwencji doprowadziła do utrudnień w życiu codziennym i uczestnictwie w życiu społecznym, jest przedmiotem zainteresowania nie tylko samych niepełnosprawnych, ale również władz?
Ustanawiając rok 2003 Europejskim Rokiem Osób Niepełnosprawnych, Rada Unii Europejskiej chciała zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzebę podniesienia świadomości praw osób niepełnosprawnych do ochrony przed dyskryminacją oraz do pełnego i równego korzystania ze swoich uprawnień. Chodziło również o potrzebę wspierania pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych. Wreszcie szczególnie podkreślano konieczność zwrócenia uwagi na świadomość praw dzieci i młodzieży do równości w dostępie do edukacji oraz do życia w pełnej integracji ze społeczeństwem.
Większość podejmowanych w ciągu roku działań dotykała spraw wskazanych przez UE. Od najbardziej prymitywnego poziomu "kochamy tych biednych niepełnosprawnych" i organizowania festynów, po bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta