Prywatny, czyli bardziej efektywny
Prywatny, czyli bardziej efektywny
Sektor bankowy to jedna z dziedzin, które odegrały kluczową rolę w procesie transformacji gospodarczej. Zalicza się go również do obszarów, w których przemiany są najbardziej zaawansowane i najbardziej udane. Ale prywatyzacja banków powinna być kontynuowana - po prostu dlatego, że prywatne instytucje finansowe działają bardziej efektywnie niż państwowe.
Dokonane w ostatniej dekadzie zmiany spowodowały ogromne zmniejszenie roli państwa w sektorze bankowym. Pod koniec 2002 roku inwestorzy prywatni kontrolowali ponad 85 proc. funduszy własnych oraz ok. 75 proc. aktywów banków; w 1993 roku relacje te były niemal sześciokrotnie niższe. Skarb państwa nadal jednak kontroluje cztery banki komercyjne: PKO BP, BGŻ, BGK oraz Bank Pocztowy. Pod względem zakresu własności prywatnej Polskę dzieli jeszcze znaczny dystans od krajów rozwiniętych (patrz wykres).
Jacek Kseń, prezes najpierw WBK, a od 2001 r. połączonego BZ WBK
- Różnic było wiele. Po pierwsze, sposób myślenia. W WBK, w banku sprywatyzowanym dużo wcześniej, banku giełdowym i współpracującym przez dłuższy czas z inwestorem zagranicznym, rozumowano przez pryzmat rachunku wyników. Nie miało to niestety...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta