Statystyka niesprawności
- WYKSZTAŁCENIE WŚRÓD NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- POZIOM WYKSZTAŁCENIA WŚRÓD LUDNOŚCI OGÓŁEM I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- BEZROBOTNE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
Ile jest osób niepełnosprawnych w Polsce? Jak żyją, jakie mają wykształcenie i kwalifikacje zawodowe? Uzyskanie pełnego obrazu zjawiska, jakim jest niepełnosprawność w Polsce, jest jednak utrudnione. Informacje statystyczne, którymi możemy się posługiwać, są rozproszone w wielu badaniach - m.in. ankietowym badaniu stanu zdrowia ludności w Polsce, ankietowym badaniu aktywności ekonomicznej ludności Polski (BAEL), badaniu bezrobocia czy wreszcie kolejnych spisach powszechnych.
W niektórych badaniach do identyfikacji osób niepełnosprawnych stosowane jest jedynie kryterium prawne, czyli posiadanie odpowiedniego orzeczenia. Choć jest to kryterium decydujące w znaczeniu formalnym, to jednak nie odzwierciedla dokładnie rzeczywistości. Szacuje się, że liczba osób niepełnosprawnych mających odpowiednie orzeczenie nie przekracza ok. 80 proc. ogółu niepełnosprawnych.
Według prognoz demograficznych za kilka lat proces starzenia się społeczeństw Europy doprowadzi do braku rąk do pracy w państwach naszego kontynentu. W przypadku Polski stanie się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta