Prawo lepsze i gorsze
Prawo lepsze i gorsze
Co dobrego, a co złego w dziedzinie prawa wydarzyło się w mijającym roku? Z prośbą o opinię na ten temat zwróciliśmy się do osób, które z przepisami prawnymi mają do czynienia na co dzień. We wtorek publikowaliśmy oceny dotyczące m.in. uproszczenia procedur sądowych, a także ustaw o NFZ, opłatach paliwowych oraz niedoszłej ustawy o recyklingu pojazdów. Dziś prezentujemy kolejne opinie. Znajdą je czytelnicy także w następnych wydaniach "Prawa co dnia".
Budownictwo
Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana
Nowelizacja prawa budowlanego (część weszła w życie 11 lipca 2003 r., część wchodzi 1 stycznia 2004 r.) znacznie rozszerzyła katalog robót budowlanych, na które wystarczy zgłoszenie lub nic jest potrzebne. Katalog jest jednak nieprecyzyjny i brakuje w nim definicji.
Dobrze, że starostwa mają płacić karę, jeżeli nie wydadzą pozwolenia w terminie. Źle jednak, że zapis okazał się martwy i dalej długo czeka się na pozwolenie.
Mniej będzie stron w postępowaniu o pozwolenie, ale do ich ustalania trzeba znajomości wielu dodatkowych przepisów.
Dobrze, że wprowadzono obowiązkową kontrolę niektórych obiektów budowlanych, ale źle, że nie wiadomo dokładnie, jak i co kontrolować. RET
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta