Ostrzeżenie dla pracodawców
Ostrzeżenie dla pracodawców
- VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ - Kodeks pracy po 1 stycznia 2004
Od 1 stycznia obowiązuje znowelizowany kodeks pracy . Zmiany idą bardzo daleko i dotyczą zarówno pracowników, jak i pracodawców. Bardziej jednak muszą uważać ci ostatni.
WALDEMAR GUJSKI: Zmiany w kodeksie pracy są wręcz rewolucyjne. Nastąpiło wyraźne odejście od niektórych dotychczasowych zasad prawa pracy. Dotyczy to np. rozszerzenia zakazu dyskryminacji o nowe podstawy. Nie wolno już pracownika dyskryminować ze względu na pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony albo nieokreślony. Oznacza to, że co do zasady pracownicy zatrudnieni np. na czas określony nie mogą być gorzej traktowani niż pracujący na czas nieokreślony. To samo dotyczy zatrudnienia w pełnym albo niepełnym wymiarze czasu pracy. Ci, którzy są pracującymi w niepełnym wymiarze, mogą dostać połowę pensji zatrudnionego na cały etat, i wówczas nie jest to dyskryminacja.
Co jeszcze zmieniło się przy zakazie dyskryminacji?
Doszła definicja dyskryminacji bezpośredniej. Dojdzie do niej wtedy, gdy osoba była, jest lub
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta