Otworzyć rynek pracy
Otworzyć rynek pracy
Z podatków i składek pracodawców rocznie Polska wydaje na rehabilitację zawodową i społeczną niepełnosprawnych prawie 4 miliardy złotych. Tymczasem pracę znajduje tylko co piąty z nich. Jak poprawić efektywność wydawania pieniędzy i zwiększyć szanse osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy? Na te pytania eksperci i rząd ciągle nie potrafią znaleźć dobrej odpowiedzi.
FOT. (C) WOJCIECH JARGIŁO/AGENCJA GAZETA
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych to jeden z fundamentów całego systemu finansowego wyrównywania szans osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i na rynku pracy. Powstał w 1991 roku, zaraz na początku przemian rynkowych, kiedy stało się oczywiste, że w warunkach gospodarki opartej na konkurencji, obniżaniu kosztów przez pracodawców i zmianach własnościowych spółdzielnie inwalidów, będące w zasadzie jedynym miejscem zatrudniania osób niepełnosprawnych w PRL, nie przetrwają.
System, funkcjonujący do dziś, opiera się na dwóch głównych założeniach: państwo wspiera finansowo zakład, zatrudniające osoby niepełnosprawne oraz nakłada kary na tych pracodawców, którzy wbrew ustawowym nakazom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta