Argumenty w dyskusji konstytucyjnej
Argumenty w dyskusji konstytucyjnej
Piotr Winczorek
Należy wierzyć, że decyzje, jakie w sprawach ustrojowych zapadać będą w Zgromadzeniu Narodowym i w ogólnonarodowym referendum konstytucyjnym, poprzedzone zostaną nie tylko wnikliwą oceną merytorycznej treści poszczególnych rozwiązań prawnych, ale także uważną oceną argumentów, jakie przemawiać mogą za tymi rozwiązaniami albo przeciwko nim.
Moc perswazyjna racji pojawiających się w dyskusjach prowadzonych na forum Komisji Konstytucyjnej i poza nią jest i pozostanie zapewne różna. W znacznej mierze zależy ona do ich merytorycznej trafności oraz od tego, kto jest adresatem argumentów danego typu, jakiego rodzaju rozumowania odpowiadają intelektualnemu wyposażeniu oraz emocjonalnemu zapotrzebowaniu określonej kategorii odbiorców. Domyślać się można, że pewne przynajmniej racje, trafne w oczach ludzi na przykład o narodowo-katolickich przekonaniach, trudne będą do zaakceptowania przez zwolenników światopoglądu laickiego budowanego na gruncie wartości liberalnych. Osoby podatne na argumentację historyczną mniej będą skłonne uznać słuszność opinii, w której rolę zasadniczą gra odwołanie się do tak czy inaczej rozumianych potrzeb czasu nadchodzącego. To zatem, co jednych przekona, innych przekonywać nie będzie. Ponieważ nie jest moją intencją publiczne wartościowanie prezentowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta