Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To ja, człowiek!

18 marca 1995 | Nauka i Technika | ZW

"Prawdopodobieństwo życia poza naszą planetą jest duże"

To ja, człowiek!

Układ Słoneczny nie jest czymś wyjątkowym we wszechświecie. Wskazują na to najnowsze obserwacje astronomów, w których znaczny udział mają też polscy uczeni. Jeśli tak, również w innych systemach planetarnych mogły uformować się planety podobne do Ziemi. Mogły wytworzyć się warunki do powstania życia, istot inteligentnych i wysoko rozwiniętych cywilizacji. Wygląda na to, że nauka jest u progu rozwiązania jednej z największych tajemnic kosmosu.

-- Wiele jeszcze trzeba wyjaśnić, ale prawdopodobieństwo życia poza naszą planetą jest duże -- mówi dyr. Centrum Astronomicznego PAN im. Mikołaja Kopernika, prof. Marek Demiański. Słońce też nie jest czymś wyjątkowym, takich gwiazd we wszechświecie jest większość. A trzeba pamiętać, że jedynie w naszej Galaktyce jest 100 mln gwiazd, a w całym kosmosie -- co najmniej 10 mld!

Jedna sensacja za drugą

Serię odkryć pozasłonecznych układów planetarnych zapoczątkował przed trzema laty polski astronom, Aleksander Wolszczan (od wielu lat prowadzi badania w USA) . Przypomnijmy, że wokół jednego z pulsarów (oznaczonego symbolem PSR 1257+12) natrafił on na trzy planety. Są podobne do tych, jakie znajdują się w Układzie Słonecznym. Odkrycie to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 432

Spis treści
Zamów abonament