Amerykańska kraina utopii
Amerykańska kraina utopii
Pragmatyzm i realizm zdają się najbardziej charakterystycznymi cechami myślenia Amerykanów. Tym większe musi być zatem zdziwienie każdego czytelnika ostatniej książki Tomasza Żyry -- "Boża plantacja. Historia utopii amerykańskiej". Znajdzie w niej bowiem nie tylko opis poszczególnych utopii, ale też przekonanie, iż dzieje ostatnich dwustu lat w Stanach Zjednoczonych były w tym samym stopniu dziełem pragmatycznych polityków i przedsiębiorców, co właśnie. .. utopistów.
Taki sposób pisania umożliwia autorowi szeroka definicja pojęcia utopii. Według niego utopią jest każdy właściwie projekt organizacji wspólnoty politycznej. Jak pisze Żyro: "utopia mieszka pośród nas. Jest myślą nieujarzmioną, przenikającą różne wymiary rzeczywistości".
Skoro tak, nic dziwnego, że Żyro odnajduje pomysły utopijne także w tekstach ojców założycieli rewolucji amerykańskiej. Już w początkowej fazie rewolucja zmusza jej uczestników do przedstawiania pomysłów dotyczących przyszłych urządzeń politycznych, które "ocierają się o utopię". Stąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta