Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Splątane - zaszyfrowane

27 kwietnia 2004 | Nauka i Technika | PK

Technika Fizyczny fenomen stał się podstawą nowej techniki kryptograficznej

Splątane - zaszyfrowane

Fotonowy kod

PIOTR KOŚCIELNIAK

Wiedeński ratusz i bank Creditanstalt Austria dzieli zaledwie 500 metrów. Ale to właśnie między tymi dwiema instytucjami dokonano najlepiej zabezpieczonego przelewu pieniędzy na świecie.

Z konta na konto powędrowało 3 tys. euro. Niewiele, jak na "najlepiej zabezpieczony" przelew. Kwota jest tu jednak mniej ważna niż sposób zaszyfrowania informacji o operacji bankowej. Po raz pierwszy na świecie wykorzystano bowiem do zabezpieczenia przelewu zjawisko tzw. splątania fotonów. Dzięki temu efektowi, cała operacja była stuprocentowo bezpieczna.

Odległość nie ma znaczenia

System szyfrujący i zabezpieczający informacje o operacji bankowej opracował Anton Zeilinger z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz firma ARC Seibersdorf Research. Wykorzystali oni niezwykły fakt istnienia splątanych par fotonów, które stanowiły rodzaj klucza dla szyfrowania przesyłanej informacji.

A cóż to takiego owo splątanie? To tajemnicza więź, łącząca ze sobą dwa obiekty, mimo że dzieląca je odległość może być ogromna. Zgodnie z teorią Alberta Einsteina, nic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3213

Spis treści
Zamów abonament