Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Entuzjaści w Europie

27 kwietnia 2004 | Regiony Polski | WR
źródło: Nieznane

Entuzjaści w Europie

FOT. (C) MARIUSZ FORECKI/TAMTAM

Zmienić się, ale pozostać sobą - to zadanie stoi przed społeczeństwami państw przystępujących do Unii Europejskiej. Potrzebują zmian, by nadrobić cywilizacyjne zapóźnienia, a jednocześnie muszą dbać o zachowanie własnej kultury i narodowej tożsamości. Wielkopolanie XIX w. udowodnili, że można sprostać temu karkołomnemu zadaniu. Warto więc dzisiaj przyjrzeć się ich doświadczeniu.

Przykład poznaniaków każe podważyć stereotypy dotyczące polskiego patriotyzmu, zarówno tego dziewiętnastowiecznego, jak i współczesnego. Bić się czy pracować? Spiskować czy zająć się rozwojem cywilizacyjnym? W odpowiedzi na te pytania zwykle przywoływane są słowa Norwida o wielkim narodzie, ale żadnym społeczeństwie. Polacy jakoby skłonni są do patriotycznych, heroicznych gestów, a niezdolni do upartego tworzenia zasobnego i sprawnego społeczeństwa. Wielkopolanie sprzed wieku przekonują, że ta formuła niekoniecznie jest prawdziwa. Potrafili bić się, kiedy trzeba, i pracować, kiedy tylko można. Najwybitniejsi organicznicy (np. Karol Libelt, Karol Marcinkowski, Dezydery Chłapowski) mieli w swym życiorysie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3213

Spis treści
Zamów abonament