Odszkodowanie w leasingu
Odszkodowanie w leasingu
DARIUSZ SOBCZYŃSKI
Najczęstszą przyczyną przedterminowego zakończenia umowy leasingu jest jej wypowiedzenie przez firmę leasingową (finansującego) z powodu niepłacenia przez klienta (korzystającego) rat leasingowych. W takiej sytuacji finansujący może domagać się zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie leasingowej kwot.
Wysokość należnych wówczas rat leasingowych zgodnie z art. 709 15 kodeksu cywilnego pomniejsza się o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem, i rozwiązania umowy leasingu.
Przepisy mówiące o zmniejszeniu należności finansującego o korzyści znajdują się również w art. 709 5 § 3 k.c. i art. 709 8 § 5 k.c. W każdym z tych wypadków pojawia się prawo finansującego do żądania zapłaty wszystkich przewidzianych w umowie kwot w wysokości rat leasingowych.
W razie przedterminowego rozwiązania umowy i odebrania od korzystającego przedmiotu leasingu korzyściami w rozumieniu tego przepisu mającymi wpływ na zmniejszenie dochodzonej należności są kwoty wynikające z zagospodarowania przedmiotu leasingu. Zagospodarowanie oznacza każdą formę wykorzystania gospodarczego przedmiotu, w wyniku którego finansujący uzyska korzyść majątkową, np. sprzedaż, oddanie do odpłatnego używania, zawarcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta