Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitalizm - tak, wypaczenia - nie

27 kwietnia 2004 | Publicystyka, Opinie | HB

Już od czterech lat w sondażach widoczna jest przewaga opinii, że zwykli Polacy na zmianach systemowych stracili

Kapitalizm - tak, wypaczenia - nie

HALINA BIŃCZAK

Kilkanaście lat po rozpoczęciu transformacji gospodarki Polacy w dalszym ciągu wprawdzie uważają, że warto było obalić poprzedni system, ale jednocześnie są zdania, że zmiany przyniosły więcej strat niż korzyści. I to zarówno krajowi, jak i - przede wszystkim - zwykłym ludziom. Sądzą przy tym, że kapitalizm to dobry system, lecz w Polsce źle funkcjonuje. Od państwa oczekują redystrybucji dochodów i przeciwdziałania bezrobociu, a od przedsiębiorców - tworzenia miejsc pracy.

Te niezbyt budujące dla zwolenników reform stwierdzenia pojawiły się w badaniach, przeprowadzonych przez Instytut Spraw Publicznych. Skłaniają do zasadniczych, jak się wydaje, pytań: skoro gospodarka rynkowa w polskim wydaniu jest niedobra, to dlaczego? Czy dlatego, że jest za mało kapitalistyczna - czy przeciwnie, że jest kapitalistyczna za bardzo? W jakim kierunku powinna się zmieniać?

- W świetle wyników naszego badania jednoznaczna odpowiedź na pytanie: państwo opiekuńcze czy liberalne nie jest możliwa - mówi Olga Pucek z ISP.

Co powinno państwo

W 2003 roku, gdy przeprowadzano badanie, 56 proc. społeczeństwa sądziło, że warto było obalić poprzedni porządek (wcześniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3213

Spis treści
Zamów abonament