Z czym do Europy
Z czym do Europy
Stara węglowa kuchnia, miski do mycia się i prania i wiadro na zlewki FOT. BEATA KALINOWSKA
Kuchnia węglowa, wspólna ubikacja na korytarzu, brak bieżącej wody, gazu, centralnego ogrzewania - to nie jest opis warunków mieszkaniowych na zacofanej wsi, ale w centrum stolicy kraju, który właśnie wszedł do Unii Europejskiej. Tak żyją niektórzy mieszkańcy kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 60 - w sercu miasta, tuż przy pl. Konstytucji.
Od frontu kamienica prezentuje się całkiem porządnie FOT. BEATA KALINOWSKA
- Żeby nabrać wody, muszę iść do kranu na korytarzu, około 30 metrów. Tyle samo mam do ubikacji, która jest tuż obok korytarzowej umywalki - mówi Halina Witoń, mieszkanka kamienicy. Takich domów w samym Śródmieściu jest znacznie więcej. Z danych narodowego spisu powszechnego, sprzed dwóch lat wynika, że: 3661 mieszkań w Warszawie nie ma wodociągu, 10 728 spłukiwanego ustępu, w ponad 24 tys. brakuje łazienki, w blisko 28 tys. bieżącej ciepłej wody, a w prawie 58 tys. - gazu. Centralnego ogrzewania pozbawionych jest 42 tys. mieszkań. W ponad 32 tys. lokali wciąż działają piece.
Sąsiedzka ubikacja
Żeby dostać się do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta